FACEBOOK TAKİP ETMEK İÇİN BEĞEN

SİTENİZ VE BLOGUNUZ VARSA REKLAM ALARAK PARA KAZANABİLİRSİNİZ TIKLAYINIZ

SİTENİZ VE BLOGUNUZ VARSA REKLAM ALARAK PARA KAZANABİLİRSİNİZ TIKLAYINIZ

1 Aralık 2011 Perşembe

Müzisyenlik faaliyetinde mükellefiyet

Müzisyenlik faaliyetinde mükellefiyet
Soru: Müzisyenlik faaliyetinde çok kazanılmadığı takdirde yine de mükellefiyet açtırılması gerekli midir?

Cevap: 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun "Serbest Meslek Kazancının Tarifi" başlıklı 65 inci maddesinde; "Her türlü serbest meslek faaliyetinden doğan kazançlar serbest meslek kazancıdır.

Serbest meslek faaliyeti; sermayeden ziyade şahsi mesaiye, ilmi ve mesleki bilgiye veya ihtisasa dayanan ve ticari mahiyette olmayan işlerin işverene tabi olmaksızın şahsi sorumluluk altında kendi nam ve hesabına yapılmasıdır...." denilmiştir.

Aynı Kanunun 66 ncı maddesine 4842 sayılı Kanunun 6'ncı maddesiyle eklenen 4 numaralı bendinde ise; " Dava vekilleri, müşavirler, kurumlar ve tüccarlarla serbest meslek erbabının ticarî ve meslekî işlerini takip edenler ve konser veren müzik sanatçıları bu işleri dolayısıyla serbest meslek erbabı sayılırlar." hükmü yer almıştır.

Bununla beraber; "213 sayılı Vergi Usul Kanununun "Gider Pusulası" başlıklı 234 maddesinde;"Birinci ve ikinci sınıf tüccarlar, kazancı basit usulde tespit edilenlerle defter tutmak mecburiyetinde olan serbest meslek erbabının ve çiftçilerin:

3-Vergiden muaf esnafa;

Yaptırdıkları işler veya onlardan satın aldıkları emtia için tanzim edip işi yapana veya emtiayı satana imza ettirecekleri, gider pusulası vergiden muaf esnaf tarafından verilmiş fatura hükmündedir. "hükmüne yer verilmiştir.

Yukarıda yapmış olduğumuz bu açıklamalara göre;

-Talep edilen değişik özel eğlence mekanlarında , düğün ve benzeri toplantılarda enstrümanları ile şarkı söyleme faaliyeti nedeniyle vergi muafiyetinden faydalanılması mümkün bulunmadığından işletmeler tarafından bu tür sanatçılara gider pusulası düzenlenmesi mümkün değildir.

-Ayrıca bu faaliyet serbest meslek faaliyeti olup, elde edilen kazancında serbest meslek kazancı olarak vergilendirilmesi gerekmektedir.

-Ancak, bu faaliyetin sürekli aynı mekanda bir işverene tabi olarak yapılması halinde ise sanatçıya ödenen ödemelerin ücret kapsamında değerlendirilmesi gerekir.
Koray ATEŞ
SMMM-E. Öğretim Görevlisi
Akdeniz Denetim YMM Ltd.Şti.
Fax:0224 224 53 54
korayates@muhasebetr.com


Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale yazılı veya elektronik ortamda kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

1

Blog Arşivi