FACEBOOK TAKİP ETMEK İÇİN BEĞEN

5 Temmuz 2012 Perşembe

Apartmanlarda Hekim ve İş Güvenliği Uzmanı Çalıştırma Mecburiyeti Var (mı?)

 

Apartmanlarda Hekim ve İş Güvenliği Uzmanı Çalıştırma Mecburiyeti Var (mı?)

Yukarıdaki yazı başlığı benim değil, bir refikimize ait. Ben sadece cümlenin sonuna bir (mı?) ekleyerek başlığı soru şekline dönüştürdüm. Gerçekten de böyle bir mecburiyet var mı? Hatta aynı yazıda söylendiği gibi “Apartmanlara onbinlerce hatta yüzbinlerce lira ceza kesilecek (mi?)

Hemen söyleyelim: Apartmanlarda ne hekim ile iş güvenliği uzmanı çalıştırma mecburiyeti var ne de böyle bir ceza söz konusu!

İŞİN ASLI ŞU

Evet, gerçekten de İSG alanında sanki bir devrim oldu. Çünkü her işyeri ve işler ile çalışan herkes yeni 6331-sayılı Yasa’nın kapsamına alındı. Bundan böyle; her işyeri ve her iş ile çalışan herkes İSG Yasa’sının ilgi alanı içinde. Kanunun 2’nci maddesinde aynen şöyle deniliyor: Bu Kanun; kamu ve özel sektöre ait bütün işlere ve işyerlerine, bu işyerlerinin işverenleri ile işveren vekillerine, çırak ve stajyerler de dâhil olmak üzere tüm çalışanlarına faaliyet konularına bakılmaksızın uygulanır.”Dolayısıyla çalışanı olan apartmanlar da yeni Yasa’nın kapsamında artık.

Durun hemen “Eee, o halde yazıyı yazan haklı..” demeyin çünkü 6331/7 göre şöyle bir durum var:

Çalışan sayısı 10’dan az olan ve tehlikeli veya çok tehlikeli sınıfta yer alan işletmeler, İSG hizmetleri için Devlet tarafından desteklenecek. Bakanlar Kurulu, ondan az çalışanı bulunanlardan az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinin de faydalanmasına karar verebilecek. Yani uygulama şöyle olacak:

1. 01–9 Çalışanı olan işyerlerinde İSG hizmet bedeli SGK tarafından karşılanacak.

2. 10–49 Çalışanı olan işyerleri ise Hekim ve Uzman yani İSG hizmetini -Devlet

tarafından belirlenecek makul bir bedelle- alacaklardır.

3. Her iki halde de yani 50’nin altında çalışanı olan işyerleri İSG hizmetlerini, bu alanda kurulmuş ve bünyesinde uzman ile hekim istihdam eden ve Bakanlıkça yetkilendirilmiş bir OSGB’den(Ortak sağlık Güvenlik Birimi) alacaklardır.

İŞYERİ BÜYÜKLÜĞÜ ÜCRETİN TESPİTİ ÖDEME MERCİ HİZMETİN İFASI

01–9 Çalışan DEVLET SGK ÖDEYECEK OSGB TARAFINDAN
10–49 “ DEVLET İŞVERENLİKÇE OSGB TARAFINDAN

50–(+) “ PİYASA İŞVERENLİKÇE YA OSGB VEYA İSGB
Ancak bu kanunun ‘yürürlük’ başlıklı 38’inci maddesine göre;
a) 6, 7 ve 8’inci maddeleri;

1) Kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için yayımı tarihinden itibaren iki yıl sonra,

2) 50’den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için yayımı tarihinden itibaren bir yıl sonra,
Yürürlüğe girecektir.


SONUÇ

Görüldüğü gibi; 10’dan az çalışanı olan işyerlerinde hekim ve uzman çalıştırma zorunluluğu yoktur. Çünkü bunlar İSG hizmetini bir OSGB’den(Ortak sağlık Güvenlik Birimi) alacak ve hizmet bedeli de SGK tarafından karşılanacaktır. Kaldı ki, söz konusu kanun apartmanlar için 2-yıl sonra yürürlüğe girecektir.

Şimdi söyleyin bakalım; hiç bedava hizmetten kaçılır mı ve bu uygulamadan da bir ceza yenir mi?

Mehmet Ali METİNYURT
Bakanlık E.Baş İş Müfettişi/İş Müşaviri


 http://muhasebenet.net/haber.php?haber_id=2657

1 yorum:

  1. Sayın blog kullanıcısı sitenizdeki makaleleri ve paylaşımlarınızı www.disdoktoru.com.tr sağlık ekibi olarak bu paylaşımlarınızın devamını bekliyoruz. Size tüm blog hayatınızda başarılar diler teşekkür ederiz...

    YanıtlaSil

Blog Arşivi