FACEBOOK TAKİP ETMEK İÇİN BEĞEN

5 Ekim 2011 Çarşamba

Basit Usulde Vergilendirilen Mükellefler Mal Alış Ve Satışlarında Belge Düzenlemek Zorunda Mıdırlar?

 

 

Basit Usulde Vergilendirilen Mükellefler Mal Alış Ve Satışlarında Belge Düzenlemek Zorunda Mıdırlar?


 

Basit usulde vergilendirilen mükellefler, faaliyetlerine ilişkin olarak, mal alışları ile giderleri için mutlaka belge alacak, hasılatları için de belge düzenleyip vereceklerdir. Bu mükellefler için 215 seri no.lu Gelir Vergisi Genel Tebliği ile getirilen belge vermedikleri günlük hasılatları için gün sonunda tek bir fatura düzenlenmesine ilişkin uygulama 278 no.lu Gelir Vergisi Sirküleri ile 31.12.2011 tarihine kadar uzatılmıştır.

 

278 SERİ NO'LU GELİR VERGİSİ GENEL TEBLİĞİ

Resmi Gazete Sayısı 27800 (6. Mükerrer)
Resmi Gazete Tarihi 29/12/2010

3. Basit Usule Tabi Mükelleflerde Gün Sonunda Toplu Belge Düzenleme Uygulaması

Basit usulde vergilendirilen mükelleflerle ilgili 215 Seri No.lu Gelir Vergisi Genel Tebliği4 ile getirilen, belge vermedikleri günlük hasılatları için gün sonunda tek bir fatura düzenlemesine ilişkin uygulamanın, 31/12/2011 tarihine kadar devam etmesi Vergi Usul Kanununun mükerrer 257 nci maddesinin Bakanlığımıza verdiği yetkiye istinaden uygun görülmüştür.

Kaynak: http://www.gib.gov.tr/

1 yorum:

  1. merh, arkadaşlar, basit usul mükellefleride sistem içinde düzgün yer almalılar, çarpık duruyor sanki, en azından yıllık bazda hem kdv, hem stopaj beyanname vermeleri sağlanabilir, sisteme entegre olması bakımından yararlı olur.
    kalın sağlıcakla. birde diyorum bütün mükellefler için bir sorun; kapanışlarda devirlerde kapanış faturası kesiliyorya çoğunca kendisine kesiyoruz, yeni açan ve devir alan yada aynı kişinin bir yıl sonra yeniden açması durumunda bu kapanış faturasına düzenleyen derkenar yaparak veya yazılı bir tutanakla yeni açana devir temlik edilmek suretiyle yeni açan mükellef defterine giriş kaydını yapabilmesine bir vuk. tebliğiyle izin verilirse çok yararlı olur toplum açısından, fuzuli kırtasiyecilikle masrafla angarya ile uğraşılmamış olur, sadece tek bir işlem için malum gider pusula düzenleniyor, bir yaprak iki yaprak kullanılıyor, geri kalan çöp.yazık.memlekette yazıkları azaltmamız lazım beyler ve hanımefendilerim, saygılar.

    YanıtlaSil

Blog Arşivi