FACEBOOK TAKİP ETMEK İÇİN BEĞEN

7 Haziran 2012 Perşembe

EMEKLİNİN MAAŞINA HACİZ KONULABİLİR Mİ ?

 
EMEKLİNİN MAAŞINA HACİZ KONULABİLİR Mİ ?

Son zamanlarda sıkça karşılaştığım bir problemi bilgilerinize arz ediyorum; " EMEKLİ(Ssk-Bağ-Kur) MAAŞINA HACİZ konulabilir mi ?

Maalesef kendi yakın çevremde de olmak üzere karşılaştığım bu sorunun müsebbibi, kredi-borç sağlayıcıları kanun maddesinin " 5510 /93 :.... Gelir, aylık ve ödenekler; 88′inci Madde’ye göre takip ve tahsili gereken alacaklar ile nafaka borçları dışında haczedilemez...." hükmü çok açık olmasına rağmen,yasal olmayan bir şekilde emeklilerin maaşına haciz işlemi uygulamaya çalışmaktadırlar.
...
Burada önemli bir ayrıntıya dikketinizi çekmek istiyorum. İlgili yasanın devamında ; " ....Bu fıkraya göre haczi yasaklanan gelir,aylık ve ödeneklerin haczedilmesine ilişkin talepler,BORÇLUNUN MUVAFAKATİ BULUNMAMASI HALİNDE,icra müdürü tarafından REDDEDİLİR ..." denilmektedir.

Borçlanan veya sorumluluk altına imza atan emekli demek oluyor ki,borçtan dolayı emekli maaşına haciz konulmasını istemiyorsa, imzalamak üzere önüne konan borç sözleşmelerini iyice irdeleyecek ve MUVAFAKAT ETMEYECEK !

EMEKLİLER(Ssk-Bağ-Kur) UNUTMAYACAK Kİ ; KENDİLERİ İSTEMEDİKLERİ SÜRECE VE SGK’YA OLAN BORÇLAR,NAFAKA BORÇLARI DIŞINDA ,MAAŞLARINA HACİZ KONULAMAZ !

MUSTAFA GENÇ
SMMM
(SOSYAL GÜVENLİK BİLGİ PAYLAŞIM VE TARTIŞMA PLATFORMU)
http://www.facebook.com/groups/sosyalguvenlikplatformu/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Blog Arşivi