FACEBOOK TAKİP ETMEK İÇİN BEĞEN

10 Ekim 2011 Pazartesi

HACİZ İŞLEMLERİNDE DEVRİM GİBİ KARAR !

 

HACİZ İŞLEMLERİNDE DEVRİM GİBİ KARAR !


Borç dolayısıyla yapılan haciz işlemlerinde koltuk, masa, halı, sandalye, TV gibi ev eşyalarına el konamayacak.

 

 

 

Borç dolayısıyla uygulanan haciz işlemlerinde koltuk, buzdolabı, masa, sandalye, TV gibi ev eşyalarının kapsam dışı tutulması istendi. Milletvekillerinin verdiği kanun teklifi uyarınca, haciz işlemleri sadece ''Para, kıymetli evrak, antika eşya, ziynet ve madeni süs eşyaları'' için yapılabilecek.

KANUN TEKLİFİNİN GEREKÇESİ

TBMM Başkanlığına sunulan kanun teklifinin gerekçesinde, ekonomik durum nedeniyle vatandaşların icralık olduğunu ve evlerine haciz geldiği, bir bölümünün de her an haciz korkusu ile yaşadıkları belirtildi.


 

''İNTİHAR EDENLER VAR''

Gerekçede '' Evinden eşya kaldırılan vatandaşlar arasında intihar eden, cinnet getiren, yakınlarına zarar verenler vardır. Ailenin yakınları ve komşularına karşı saygınlığı zedelenmekte, borçlunun yanı sıra, eş ve çocuklar da mağdur olmaktadır. Evden eşya kaldırmak kimi zaman da, alacaklı tarafından şantaja dönüştürülmektedir '' denildi.
YENİ SİSTEMDE NELER OLACAK

Hacze gelen memurları masa sandalye, koltuk gibi ev eşyalarını aldıkları, bunun çağdışı bir uygulama olduğu ve evden alınan bu tür eşyanın da, haciz masraflarını karşılamayıp, depolarda çürüdüğü hatırlatıldı. Kanun teklifinde, İcra İflas yasasının değiştirilerek, haciz işlemlerinin sadece ''Para, kıymetli evrak, antika eşya, ziynet ve madeni süs eşyaları'' için uygulanabilmesi istendi. Teklif, TBMM Adalet Komisyonu ile Meclis Genel Kurulunda görüşülecek.

(Gazeteport)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Blog Arşivi